W nawiązaniu do poprzedniego artykułu traktującego o oknach energooszczędnych, chciałbym przedstawić drugą grupę produktów, które mogą w znacznym stopniu przyczynić się do zmniejszenia rachunków w naszym domu lub mieszkaniu. Każdy sposób, który pozwala zaoszczędzić pieniądze jest dobry. Jednak są sposoby lepsze i gorsze. Chciałbym pokazać, że za niewielkie fundusze można nasz dom, nie dość że upiększyć to jeszcze sprawić że będzie bardziej oszczędny. Produkt o którym mówię to zewnętrzne markizy do okien, zarówno dachowych jak i fasadowych.

 

        Markizy firmy Fakro wykonane są z wytrzymałej, odpornej na czynniki atmosferyczne tkaniny z włókien szklanych powlekanych PVC. Tkanina ta jest zrolowana na wałku z silnikiem i mieszczona w kasetonie z profili aluminiowych montowanym do okna lub zewnętrznej wnęki szpaletowej. W krawędziach tkaniny zatopiona jest taśma suwakowa, która utrzymuje odpowiednie jej napięcie pomiędzy prowadnicami oraz zapobiega wypadaniu tkaniny z prowadnic. Takie połączenie tkanina-profil zwiększa jej odporność na wiatr i uniemożliwia przedostanie się owadów do wnętrza. Rozwiązanie to wytrzymuje porywy wiatru o prędkości do 120 km/h, a wiatru bocznego aż do 220 km/h. Profile markizy i markizolety dostępne są w trzech kolorach (białym, szarym i brązowym). Na życzenie klienta w dowolnym kolorze z palety RAL. Do wyboru jest kilkanaście rodzajów materiałów w czterech grupach:

Poniżej przykładowe kolory:

 

     Markizy montowane są na zewnątrz okien dlatego skutecznie chronią wnętrza domów przed nagrzaniem. Z przeprowadzonych przez firmę FAKRO badań wynika, że są one do 8 razy skuteczniejsze niż powszechnie stosowane rolety wewnętrzne, które zwykle zasłaniają ostre światło słoneczne. Markizy absorbują promienie słoneczne już przed szybą i emitują ciepło na zewnątrz chroniąc w ten sposób przed nagrzewaniem wnętrza. Co więcej, markizy nie zaciemniają nam pomieszczeń mieszkalnych, a tylko chronią je przed nagrzewaniem. Zatem do pomieszczeń wpada naturalne światło słoneczne, a my nie musimy się martwić, że salon czy pokój dziecka mocno się nagrzeje. Ma to szczególne zastosowanie przy oknach wychodzących na południową stronę.

   Poniżej grafika, która obrazuje sposób działania markiz zewnętrznych:

 

            Okno bez osłon

  Promieniowanie słoneczne przenika przez szyby do pomieszczenia. Po zetknięciu z powierzchnią przedmiotów znajdujących się we wnętrzu, promieniowanie zamienia się w ciepło. Szyby z powłoką niskoemisyjną zatrzymują je w pomieszczeniu przez co wnętrze mocno się nagrzewa.

            Okno z zasłoną wewnętrzną

       Promienie słoneczne przenikają przez szyby do pomieszczenia i pochłaniane są przez roletę wewnętrzną. Przemieniają się one w ciepło, które nie jest przepuszczane na zewnątrz przez szybę z powłoką niskoemisyjną. Zasłona zamiast chronić przed ciepłem nagrzewa się i emituje ciepło do wnętrza. Prowadzi to do niepożądanego nagrzewania się pomieszczeń w upalne dni.

            Okno z markizą zewnętrzną

      Okno osłonięte markizą nie dopuszcza do przenikania promieni słonecznych do pomieszczenia. Większość promieniowania słonecznego nie dociera nawet do przeszklenia. Absorbowane jest ono już przed szybą, a ciepło emitowane jest na zewnątrz, a nie do wnętrza. W ten sposób markiza chroni pomieszczenia przed nagrzaniem w słoneczne, upalne dni.

       Markiza jeszcze do niedawna utożsamiana była z daszkiem lub zadaszeniem nad tarasem albo balkonem. Obecnie markiza stosowana jest coraz powszechniej jako ochrona przeszklonych pomieszczeń przed nagrzewaniem w budynkach jednorodzinnych, wielorodzinnych i obiektach użyteczności publicznej. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się już od wielu lat w oknach dachowych. Teraz na ryku dostępne są markizy FAKRO do okien pionowych. Markiza montowana na oknach fasadowych ma wiele zalet, które w znacznym stopniu podnoszą komfort przebywania w budynku podczas upalnych dni. Oprócz tego oszczędzamy energie elektryczną, ponieważ, gdy dom jest wyposażony w klimatyzację, ta nie musi pracować pełną parą, aby schłodzić pomieszczenie np. z 30 stopni, gdyż ma ułatwione zadanie, ponieważ markiza sama z siebie już je schłodziła.

      Wszystkie markizy zewnętrzne firmy Fakro, zarówno te do okien dachowych oraz fasadowych, mogą być być sterowane na trzy sposoby:

- sterowanie ręczne

- sterowanie poprzez energię elektryczną

- sterowanie poprzez energię słoneczną

 

   Ten ostatni sposób znacząco podnosi komfort użytkowania produktów, oraz jest najbardziej ekologiczny. Zatem oprócz wygody, dbamy jeszcze o środowisko, co w dzisiejszych czasach ma niebagatelne znacznie.

   Równie ważnym czynnikiem jest to, że markizy do okien fasadowych można zamontować we własnym zakresie i nie jesteśmy skazani na specjalistę. W przypadku okien dachowych, lepiej to zadanie powierzyć jednak dekarzowi z doświadczaniem.

    Markizy zewnętrzne są doskonałym uzupełnieniem szerokiej oferty firmy Fakro, oraz przejawem jej innowacyjności.

 

Mariusz Półtorak

ekspert portalu www.dachy.org

 

Data dodania: 12.05.2016