Wybierając projekt domu inwestorzy zwykle sugerują się zaproponowanymi przez architekta rozwiązaniami. Dotyczy to również kwestii wyboru pokrycia dachowego. Jeżeli jednak chcemy stworzyć własną wizję domu – inn&a

Producenci stalowych pokryć proponują najrozmaitsze kształty, powłoki i bogatą paletę kolorów, która poza podstawowymi obejmuje również paletę RAL. O tym jak dobrze dobrać blachodachówkę opowiemy na przykładzie produktów firmy Blachy Pruszyński – która posiada najszerszą ofertę pokryć na rynku.

Kształty

Na początek inwestor powinien skupić się na doborze odpowiedniego kształtu. Żeby dokonać najlepszego wyboru warto kierować się zasadą: im bardziej skomplikowana połać, tym prostsze pokrycie i odwrotnie im prostsza połać tym lepiej będzie prezentował się wysoki profil i falowanie. Nie oznacza to oczywiście, że złamanie tej zasady oznacza estetyczną katastrofę – powiedzmy, że trzymanie się jej gwarantuje sukces. Dla domów wielopołaciowych, z lukarnami zaproponujemy zatem klasyczne i zawsze trendy – Panele dachowe z rąbkiem. Dzięki swojej prostocie jest to jedno z najbardziej uniwersalnych pokryć, stosowane od dawien dawna, które świetnie prezentuje się zarówno na domach w stylu starego dworku, jak i ultranowoczesnych budynkach. Z pokryć falistych na skomplikowanych połaciach dobrze sprawdzają się niskie profile w typie blachodachówek RUBIN lub KRON. Dachy dwuspadowe, bądź o prostych, dużych połaciach dają znakomite pole do popisu dla charakterystycznych, wyrazistych pokryć – takich jak pokrycia TUR, Szafir lub blachodachówki z linii ARAD. Te ostatnie zresztą, zaraz po swym wprowadzeniu, okazały się absolutnym sprzedażowym hitem. Miłośnicy drewna i domów z bali również znajdą coś dla siebie – panele dachowe REGLE dedykowane są głównie takim budynkom.

Kolory

Kolor dachu musi przede wszystkich dobrze współgrać z kolorem elewacji. Najczęściej spotykanym połączeniem jest biała, bądź beżowa elewacja w połączeniu z ciemnym, grafitowym, brązowym bądź czarnym dachem. Są to, być może mało wyszukane, ale za to bezpieczne konfiguracje. „Raczej odradzamy połączenia typu niebieska elewacja – żółty dach; choć i takie zamówienia zdarzało nam się realizować na specjalne życzenie klienta.” – mówi Rafał Kuczyński dyrektor handlowy Blachy Pruszyński.

Na czym się więc oprzeć? Na pewno nie na zasadzie kontrastu ciepłe-zimne. W palecie barw nieobecne są trzy kolory: biały, szary i czarny. Mają one wspólną cechę – doskonale komponują się ze sobą wzajemnie oraz z każdym innym kolorem z palety barw. Zgodnie z tą zasadą białe ściany będą doskonale współgrać z każdym dachem, tak samo jak szary lub czarny dach będzie świetnie korespondował z bardziej odważną – pomarańczową, bądź zieloną elewacją. Najważniejsze to nie przesadzić, a wszystkim jeszcze niezdecydowanym doradzamy skorzystanie z elektronicznego kreatora, dostępnego na stronie www.pruszynski.com.pl, który pozwala na interaktywny dobór koloru pokrycia.

 

Materiały: Blachy Pruszyński 

Opracowanie: Redakcja Dachy.org 

11-08-2015

Data dodania: 11.08.2015