Dekarze mają bezpośredni wpływ na kształt otaczającego nas krajobrazu. To od ich umiejętności – zarówno rzemieślniczych, jak i doradczych – zależy, czy ów widok będzie cieszył oko czy też odstraszał i „zachęcał” do jak najszybszego wyjazdu za granicę. Kompetentny dekarz to zatem skarb dla inwestora, a więc także atrakcyjna ścieżka zawodowa dla młodych ludzi poszukujących swojego miejsca na rynku.

Rzemiosło i biznes

Dach jest jednym z najważniejszych elementów budynku – dla wielu najważniejszym, ponieważ chroni konstrukcję i wnętrze przed zmiennymi warunkami zewnętrznymi. Właściwe wykonawstwo jest więc wśród konsumentów pożądane. Tym bardziej że polski rynek budowlany wciąż się prężnie rozwija. Z kolei w stosunkowo niedługiej perspektywie pojawi się nowy obszar atrakcyjny dla dekarzy – renowacje dachów budynków powstałych w latach 60. i 70. Potencjał rynkowy dla obecnych i przyszłych dekarzy jest bardzo duży.

 

Rzemiosło wykonywane z pasją staje się sztuką

Nawet najlepszy produkt niewłaściwie zamontowany nie będzie prawidłowo spełniał swojego zadania. Od jakości pracy dekarzy zależy nie tylko estetyka wykonania pokrycia dachowego, ale także jego prawidłowe funkcjonowanie. Dlatego tak istotne jest kształcenie rzemieślnicze już na etapie szkół średnich. Wykwalifikowany dekarz powinien dysponować nie tylko wiedzą dekarską, ale także podstawami z zakresu budownictwa. Wszystko po to, aby prawidłowo, zgodnie z normami i instrukcjami producenta obliczyć i wykonać konstrukcję dachu i ułożyć dachówkę, a jednocześnie zapewnić estetyczny wygląd dachu, który stanie się integralną częścią krajobrazu na długie lata.

 

Ciągły rozwój – wykształcenie i certyfikacja

Aby pozostać na bieżąco z nowymi rozwiązaniami technologicznymi, konieczne jest nie tylko wykształcenie zawodowe, ale także podnoszenie kwalifikacji zawodowych poprzez udział w kursach i szkoleniach. Braas, widząc zapotrzebowanie na rozwój dekarzy, wychodzi im naprzeciw, obejmując patronatem klasę dekarską w Państwowych Szkołach Budownictwa w Gdańsku. Odpowiednie wykształcenie i aktualizacja wiedzy oraz umiejętności dają inwestorom pewność, że dach zostanie wykonany z najwyższą starannością i zgodnie z obowiązującymi normami tak, aby nie wymagał napraw przez długi czas. Z kolei doświadczenie dekarza staje się jedną z kart przetargowych w procesie pozyskiwania klienta.

 

Aby poznać historię dekarza Karola, który buduje swoją wymarzoną karierę, obejrzyj film: https://youtu.be/DvP1-SOlKLk

 

 

źródło: Monier Braas Sp. z o.o. 

Data dodania: 05.07.2017