Pokrycia cementowe - prawie tak trwałe i estetyczne jak ceramiczne, ognioodporne, o różnorodnych kształtach, kolorach i uszlachetnionych powłokach cieszą się coraz większą popularnością wśród inwestorów, a także są polecane przez fachowców - dekarzy.

Zasługują na to z wielu powodów. Produkowane z surowców wyłącznie pochodzenia naturalnego: piasku, cementu, wody i barwników są materiałem całkowicie ekologicznym. Ekologia idzie w parze z technologią, która współcześnie pozwala uzyskać produkt o wysokich parametrach użytkowych, wydajny i ekonomiczny. Wraz z bogatym asortymentem akcesoriów funkcyjnych stanowią atrakcyjną propozycję dla dachów prostych, jak i tych o skomplikowanej geometrii płaszczyzn.

Co wyróżnia system dachowy EURONIT?

Dachówki cementowe marki EURONIT to jedna z wiodących linii produktowych w portfolio CREATON Polska. Starannie wyselekcjonowany materiał, nowoczesne linie produkcyjne zakładów w Olkuszu i Chojnicach oraz dbałość o jakość na każdym etapie produkcji, sprawiają że produkty EURONIT doskonale wytrzymują próbę czasu i są efektowną ozdobą budynku na długie lata. Dachówki cementowe marki EURONIT wyróżnia budowa oraz opatentowane rozwiązania, dzięki którym dach pozostaje szczelny i odporny na działanie zmiennych czynników atmosferycznych, takich jak mróz, silne nasłonecznienie, grad, porywisty wiatr. Ich konstrukcja zapewnia swobodny odpływ wody i masy śniegowej z dachu. Ponadto pokryte są specjalnymi powłokami, które nie zarastają mchem i nie gromadzą osadów, a także nie blakną pod wpływem promieniowania UV zachowując na długo pierwotny, piękny kolor. Warto zwrócić uwagę na to, iż dachówki cementowe marki EURONIT posiadają wytrzymałość mechaniczną zwiększoną o 30% w stosunku do założeń normy PN-EN 490.

Należy pamiętać, iż o estetyce dachu decyduje nie tylko  kształt i budowa dachówek połaciowych, ale w równej mierze oryginalne akcesoria i elementy montażowe. Umożliwiają one wzorcowe wykończenie dachu, decydują o jego szczelności, jak również o odpowiedniej wentylacji zapewniając komfort i długowieczność, a co za tym idzie są gwarancją pełnej satysfakcji  z użytkowania dla przyszłych mieszkańców.

 

Elementy systemu dachowego EURONIT - dachówki połaciowe

Należą do nich 3 modele dachówek podstawowych: PROFIL S, EXTRA oraz KAPSTADT.

Pierwszy to model o charakterystycznym falistym kształcie, zbliżonym do tradycyjnej esówki. Klasyczna linia wzornicza o dobrych proporcjach i eleganckiej matowej (STANDARD), lekko błyszczącej (DURATOP) lub jedwabiście gładkiej (DURATOP PRO) powłoce nadaje się zarówno na dachy budynków nowoczesnych, jak i w stylu dworskim. Z kolei dachówka EXTRA w wykończeniu STANDARD lub DURATOP, ze względu na krój nawiązujący do historycznego wzoru mnich – mniszka jest doskonała do krycia tradycyjnej lub zabytkowej architektury. Trzeci model KAPSTADT to dachówka płaska z powłoką STANDARD – szczególnie polecana do realizacji obiektów nowoczesnych. Każdy z modeli występuje, w zależności od rodzaju wierzchniej warstwy, w kilku wariantach kolorystycznych: od czerwieni klasycznej, ognistej czerwieni po głęboką czerń.

Akcesoria funkcyjne i elementy montażowe

Dachówki połaciowe uzupełnia szeroka oferta akcesoriów funkcyjnych i elementów montażowych, które dają możliwość kompleksowego wykończenia dachu, niezależnie od jego rodzaju (jedno lub wielospadowy, namiotowy, naczółkowy, mansardowy) czy stylu architektury. Do wykończenia bocznych krawędzi połaci stosuje się dachówki boczne mocowane na prawej lub lewej krawędzi unikając w ten sposób obróbki blacharskiej. Gąsior podstawowy służy do wykończenia kalenicy. Może być stosowany na szczycie dachu dwuspadowego oraz na dachach wielospadowych, na styku dwóch połaci. Obok gąsiora podstawowego występuje także gąsior początkowy oraz trójnik – łącznik kalenic montowany w miejscu zetknięcia się kalenic na dachu wielospadowym. Tam, gdzie nie można zastosować gąsiorów, czyli na dachach jednospadowych do wykończenia górnej krawędzi używa się dachówek pulpitowych. W ofercie producenta znajdziemy dachówkę pulpitową, pulpitowo-szczytową prawą i pulpitowo-szczytową lewą. Dostępne dla klientów akcesoria wykończeniowe znacznie zwiększają estetykę dachu i jego funkcjonalność. Stanowi on jednolicie kolorystyczną całość i jest dopracowany wizualnie w każdym szczególe.

Osobną kategorią są dachówki wspomagające wentylację dachu - kominki wentylacyjne czy też specjalne dachówki wentylacyjne. Odpowiednia wentylacja dachu jest niezbędna do utrzymania go w dobrej kondycji przez długie lata.

W bogatym asortymencie nie mogło zabraknąć również dachówek o specjalnym zastosowaniu, na przykład dachówki antenowej, systemu komunikacji kominiarskiej czy systemu zabezpieczeń śniegowych. Za sprawne poruszanie się po dachu odpowiadają stopnie i ławy kominiarskie o różnych długościach, natomiast ochronę przeciwśniegową zapewniają dachówki ze wspornikiem dla drabinek śniegowych. Choć nie sposób wymienić wszystkich dachówek funkcyjnych, jednak należy wspomnieć jeszcze o dachówkach połówkowych, podwójnych i produkowanych na zamówienie, między innymi do dachów łamanych.

Uzupełnieniem praktycznych akcesoriów dachowych jest profesjonalny system mocowań, do którego należą klamry ze stali szlachetnej, wkręty, śrubunki, etc., a także specjalistyczne taśmy i elementy obróbki blacharskiej.

Kończąc przegląd systemu dachowego marki EURONIT warto zwrócić uwagę na ochronę i wykończenie miejsc trudnodostępnych lub niemożliwych do obłożenia dachówkami podstawowymi, takich jak: kominy, lukarny, wieże, szczyty oraz okapy. Do tego celu nadają się idealnie płytki z włóknocementu. Dzięki użyciu płytek dopasowanych pod względem kolorystycznym do dachówek połaciowych, konstrukcja dachowa staje się harmonijnie spójna i niezwykle elegancka.

 

źródło: CREATON Polska

Data dodania: 20.10.2016