Wybór rynien ma wpływ nie tylko na estetykę inwestycji, ale przede wszystkim na jej bezpieczeństwo. Dlatego wybierając system rynnowy należy pamiętać o precyzyjnym określeniu parametrów technicznych adekwatnych dla budynku. Na rynku dostępne są systemy o profilu półokrągłym oraz kwadratowym – czym, oprócz formy, różnią się one od siebie?

Źle dobrany system orynnowania nie tylko zepsuje estetykę domu, ale błędy spowodowane nieodpowiednim doborem mogą prowadzić do powstania zawilgoceń lub pleśni. Na rynku dostępna jest bogata oferta rynien wykonanych ze stali czy PVC. To nie jedyne kryterium wyboru systemu idealnego. Obecnie również stajemy przed wyborem kształtu przekroju rynien. Przenalizujemy właściwości rynien kwadratowych i półokrągłych z Magdaleną Gardyłą, Specjalistą ds. rozwoju produktu i jakości w firmie Galeco.

Forma na znaczenie

Rynny występują w dwóch formach – kontynentalnej i skandynawskiej. Ta pierwsza to głębsza wersja drugiej. Różnice zauważalne są przede wszystkim w kształcie oraz wydajności systemów. Rynny Galeco posiadają głęboki i wysoki profil, charakteryzują się specjalnym wywinięciem krawędzi do wewnątrz, co zapobiega wychlapywaniu się nadmiaru wody deszczowej. – mówi ekspert z Galeco. Choć rynek mocno przywiązał się do rynien półokrągłych, to oryginalną alternatywą dla nich są zdecydowanie produkty o przekroju kwadratowym. Innowacyjne, kwadratowe rozwiązania dedykowane są dla nowoczesnego budownictwa, które bardzo mocno rozwija się w Polsce. Taki kształt rynny pozwala na uzyskanie estetycznego i symetrycznego wyglądu domu z okapem. W naszej ofercie produktowej przeważają jednak produkty o profilu półokrągłym – cieszącym się niezmienną popularnością. – dodaje ekspert.

Kształt a cena

Cena jest najistotniejszym parametrem dla inwestorów. Uzależniona jest od surowca, z jakiego wykonany jest konkretny system. Powszechnie wiadomo, że rynny z PVC są najtańszym produktem na rynku, oferowanym w tym segmencie. Dlatego są też częściej wybierane od swoich odpowiedników ze stali. Systemy o przekroju półokrągłym są produkowane z obu surowców. Tym różnią się od rynien kwadratowych. Nasz system Galeco STAL2 łączy w sobie zalety rynien stalowych, czyli pokrycie czterema warstwami ochronnymi, wykonanie ze stali, dużą wytrzymałość,  nowoczesność i estetykę wykonania. Te wszystkie walory sprawiają, że kwadratowa rynna jest nieznacznie tylko droższa od jej półokrągłego odpowiednika. – mówi Magdalena Gardyła z Galeco.

Wytrzymałość i gwarancja systemu rynnowego

W tym wypadku kształt nie ma wielkiego znaczenia. Tak samo rynny kwadratowe jak i półokrągłe mają określoną z góry gwarancję producenta. Jest ona zależna od surowca z jakiego wykonany został system. Dla przykładu rynny kwadratowe Galeco STAL2 posiadają 35-letnią gwarancję. Forma może powodować różnice w wytrzymałości orynnowania. Rynny półokrągłe – osadzone na hakach, będą podatniejsze na zerwania i porywiste podmuchy wiatru. Rynny kwadratowe – dodatkowo wzmocnione maskownicą gwarantującą wysokie walory estetyczne – będą stabilniejszą ochroną inwestycji.

Zastosowanie i wydajność rynien

Rynny o przekroju półokrągłym to odpowiednie rozwiązanie dla każdego typu budownictwa. Od przydomowych altan, garaży, domów jednorodzinnych czy przestrzeni usługowych. Systemy kwadratowe są dedykowane dla nowoczesnego budownictwa. Mocno określa je sama forma, która w znaczny sposób zawęża możliwości wkomponowania ich w przydomową przestrzeń. Będą one dobrze komponować się ze skandynawską, prostą bryłą budynku i zdecydowanie z nieskomplikowanym kształtem dachu. Rynny kwadratowe nie posiadają łączników regulowanych, jakie występują w systemach półokrągłych, dlatego mogą być osadzone tylko na liniach prostych oraz na zagięciach o kącie 900. – podsumowuje Magdalena Gardyła z Galeco.

 

źródło: Galeco 

Data dodania: 21.07.2016