W cyklu trzech artykułów pragnąłbym przedstawić produkty lidera w sprzedaży urządzeń transportu pionowego, niemieckiej firmy GEDA.

Jako że firma GEDA już od dłuższego czasu skupia swoje wysiłki na pozyskaniu rynku środkowo-wschodniego oraz wschodniego stała się najbardziej rozpoznawaną marką spośród profesjonalnego sprzętu w swojej klasie. Liczni przedstawiciele, szereg obowiązkowych kursów dla dealerów, otwarcie SKŁADU FABRYCZNEGO we Wrocławiu w celu ułatwienia szybkiego zaopatrzenia w niezbędny towar oraz przede wszystkim głębokie zaangażowanie sekcji wschodniej w fabryce GEDY spowodowały tak pozytywne przyjęcie przez polski rynek.

Urządzenia oferowane przez firmę GEDA możemy w zasadzie podzielić na:

1. Urządzenia do transportu pionowego tymczasowe, czyli  obecne na niemal każdej profesjonalnej budowie wciągarki linowe, dźwigi towarowe oraz platformy towarowo-osobowe,

2. Urządzenia do transportu pionowego permanentne, czyli najczęściej dźwigi towarowe oraz platformy towarowo-osobowe montowane na stałe (najczęściej dla potrzeb przemysłowych),

3. Konstrukcje specjalne, czyli tymczasowe lub permanentne instalacje wymagające indywidualnego zaprojektowania przez sztab inżynierów GEDA.

W publikowanych obecnie artykułach pragnąłbym się skupić na pierwszej grupie urządzeń, najpowszechniej występujących na budowach w naszym kraju. W niniejszej, pierwszej części artykułu zajmę się problematyką wciągarek oraz wyciągarek linowych.

 

Wciągarki linowe towarowe

Firma GEDA w swojej ofercie posiada dwa modele wciągarek linowych przeznaczonych do transportowania materiałów budowanych: GEDA STAR 200 STANDARD i GEDA STAR 250 COMFORT. Obie wciągarki posiadają dwie wersje długości liny, mianowicie 25 i 50 m co w zupełności wystarcza na przeciętnej budowie.

1. Wersja STANDARD jest przeznaczona dla mniej zamożnych użytkowników którzy jednak pragną pracować na markowym, w pełni profesjonalnym sprzęcie. Posiada udźwig 200 kg przy szybkości wciągania 22 m/min.

2. Wersja COMFORT poza lepszymi parametrami (250 kg udźwigu przy szybkości wciągania 28 m/min), wyróżnia się również odłączanym kablem z panelem sterującym, co bardzo ułatwia transport i składowanie jednostki.

W kwestii mocowań możemy znaleźć trzy najbardziej praktyczne systemy: mocowanie rusztowaniowe; mocowanie teleskopowe stosowane przy pracy wewnątrz budynku, ewentualnie podczas  użytkowania wciągarki przez okna; oraz przenośny trójnóg wraz z balastem stawiany na płaskim dachu.. Nie możemy oczywiście zapomnieć o licznych zawiesiach do transportu każdego, nawet najbardziej kłopotliwego materiału. Poza kilkoma wersjami uchwytów na wiadra istnieją również łańcuchy na taczkę, klatka do transportu cegieł, pustaków lub dachówki, a także uchwyt na najróżniejsze wymiary płyt.

 

Wciągarki linowe rusztowaniowe

Wciągarek rusztowaniowych GEDA nie trzeba specjalne przedstawiać, od wielu lat zajmują dominującą pozycje wśród branży rusztowaniowej w naszym kraju. Znane ze swojej wytrzymałości i odporności na błędy ludzkie stają się w zasadzie niezbędne dla szybkiego i bezpiecznego montażu, czy też demontażu rusztowań wszelkich marek i typów. Niemal każdy pracownik zajmujący się stawianiem rusztowań przy elewacji spotkał się z problemem dostarczenia elementów na coraz wyższe poziomy konstrukcji, oczywistym jest fakt że wymaga to coraz większego nakładu pracy oraz powoduje ogromne marnotrawstwo czasu. Idealnym rozwiązaniem na tego typu problemy są właśnie wciągarki linowe serii GEDA-MINI 60S, GEDA-MAXI 120S oraz GEDA-MAXI 150S. Jako że silniki montowane są na dole, a ramie z bloczkiem na górze, uzyskujemy bardzo wygodny zestaw do szybkiego zwiększania wysokości roboczej wciągarki, znacznie łatwiej jest przenieść i zamocować ważące niecałe 12 kg  ramie na kolejną kondygnację rusztowania niż ciężki 65 kilogramowy silnik. Ponieważ GEDA stawia przede wszystkim na praktyczność swoich urządzeń istnieją trzy typy wciągarek o długości liny 51m lub 81m:

1. GEDA-MINI 60S jest najszybszą z dostępnych wciągarek, z racji że wciągarki rusztowaniowe są dwubiegowe posiada ona prędkość 23/69 m/min. Ponieważ jej udźwig jest raczej niewielki i wynosi 60 kg stosuje się ją do pracy przy bardzo wysokich konstrukcjach, gdzie prędkość jest znacznie ważniejsza od udźwigu.

2. GEDA-MAXI 120S jest najbardziej popularną z wciągarek GEDA. Posiada bardzo wysoką prędkość- 20/60 m/min, przy posiadaniu znacznego udźwigu- aż 120 kg! Z tego właśnie powodu jest tak często używana na polskich budowach.

3. GEDA-MAXI 150S wprawdzie nie należy do najszybszych wciągarek linowych- jej prędkość wynosi 15/45 m/min, jednak jej bardzo duży udźwig wynoszący 150 kg z łatwością wynagradza nam tą niedogodność.

Oczywiście poza standardowymi zawiesiami do wciągania elementów rusztowań możemy tu zastosować niemal wszystkie zawiesia służące do transportu materiałów budowlanych jakie były do dyspozycji przy opisanych powyżej wciągarkach z serii GEDA STAR. Chyba każdy przyzna że znakomicie uzupełnia to i tak świetną funkcjonalność wciągarek rusztowaniowych marki GEDA.

 

Wyciągarki linowe/ Windy dekarskie

Przez wiele lat w naszym kraju wydawało się, że windy dekarskie należą do urządzeń stosowanych jedynie przez większe firmy dekarskie i budowlane, zaś niewątpliwe korzyści wynikające z ich użytkowania wiążą się ze sporymi kosztami. Na szczęście ostatnie sezony budowlane udowodniły że realia wyglądają zupełnie inaczej. Wyciągarki linowe zwane popularnie windami dekarskimi stały się prawdziwych hitem pośród naszych firm, a ich sprzedaż wzrosła nawet kilkukrotnie.

Na czym polega fenomen wind dekarskich? Dlaczego ich używanie miałoby tak znacząco wpłynąć na tradycyjną i sprawdzoną przez lata sztukę dekarską? Przecież do tej pory na wielu budowach całkiem przyzwoicie sprawdzała się  przysłowiowa „winda ekonomiczna”, czyli czterech ludzi i sznurek.

Należy niewątpliwie zauważyć że nasze przystąpienie do Unii Europejskiej i wywołane tym otwarcie rynków pracy części krajów członkowskich spowodowało stały odpływ pracowników o najróżniejszych kwalifikacjach, od mistrzów fachu dekarskiego po pomocników budowlanych. Wywołało to dwa bardzo istotne zjawiska, mianowicie: powiększenie kosztów utrzymania siły roboczej oraz zmniejszenie ilości firm dekarskich na naszym rynku. O stałym zwiększaniu kosztów utrzymania pracowników  nie musimy za wiele wspominać, temat jest oczywisty dla wszystkich zainteresowanych. Z jednej strony brak ludzi do pracy wymusza wzrost płac (sam w sobie jeszcze pożyteczny), z drugiej wciąż rosnące obciążenia na rzecz państwa sprawiają że zatrudnianie nowych pracowników staje się znacznie mniej opłacalne niż jeszcze kilka lat temu.

Kolejne zjawisko jest na dłuższą metę bardzo korzystne dla wykwalifikowanych dekarzy, zwiększająca się ilość dachów przy coraz mniejszej liczbie mogących je prawidłowo wykonać firm powoduje, że nareszcie stosowane są realne stawki pozwalające na rzetelną pracę. Z racji stale powiększającej się ilości klientów oczekujących na wykonanie dachów szybkość połączona z solidnością sprawia, że używanie wydajnych maszyn pozwala na  zrobienie takiej ilości dachów jaka jeszcze parę lat temu mogła się jedynie marzyć. Ponadto sami klienci stają się coraz bardziej wybredni w wyborze firmy wykonawczej, wizerunek promowany miedzy innymi przez stowarzyszenia dekarskie pokazuje firmy nowoczesne, wszechstronnie zaopatrzone w niezbędny do wydajnej i szybkiej pracy sprzęt.

Z racji braku miejsca opisze jedynie pokrótce proponowane przez SKŁAD FABRYCZNY GEDA windy dekarskie, mam nadzieję że nawet tak skrótowe informacje pozwolą czytelnikom na wstępne zapoznanie się z tematem:

 


1. GEDA-LIFT STANDARD jest typową wersją ekonomiczną, silnik 1,0 kW pozwala na uzyskanie prędkości 25m/min, mimo że bez problemu może pracować przy 200 kg obciążeniu aż do 21,5 m całkowitej długości, najczęściej stosowany jest w tańszych zestawach do 11,5 m.  Jego niewątpliwą zaletą jest bardzo niska cena, przy zachowaniu wszelkich zalet płynących z wyprodukowania ze znanych ze swej solidności i niezawodności niemieckich liniach produkcyjnych. Polecamy go zwłaszcza dla firm pracujących przy pokryciach dachowych domków jednorodzinnych.
 

2. GEDA-LIFT COMFORT jest najbardziej znanym silnikiem firmy GEDA. Przy mocy 1,3 kW uzyskuje prędkość 30m/min co sprawia, że jest jak najbardziej polecany przy wyższych zestawach stosujących wzmocnione segmenty o udźwigu do 250 kg. Przy jego opisie najlepszym sformułowaniem jakie mi się nasuwa jest jego obiegowa nazwa, czyli: „koń roboczy”, to właśnie ona najlepiej charakteryzuje zalety GEDA-LIFT COMFORT. Pomimo średniej prędkości jest on niezwykle wytrzymały (nawet jak na warunki panujące na niektórych polskich budowach), powszechne są egzemplarze które pomimo intensywnej pracy działały bez żadnej awarii (przy prawidłowej konserwacji) kilkanaście lat i nadal znakomicie się sprawują. Duża moc silnika sprawia że potrafi on wybaczać „błędy” użytkowników, o ile rzecz jasna nie zdarzają się one nagminnie.
 

3. GEDA FIXLIFT to najszybsze i najbardziej zaawansowane „dziecko” firmy GEDA. Silnik 1,2 kW zapewnia nie tylko największą na rynku prędkość wciągania, aż 38 m/min, pozwala również na pracę z połową tej prędkości. Niewątpliwymi zaletami tego silnika są zarówno: dwubiegowość, ułatwiająca przewożenie ładunków o mniejszej stabilności oraz ogromna szybkość przydatna przy 21,5 i dłuższych metrowych windach. Polecam ją zwłaszcza dla klientów dla których liczy się szybkość, przy tego typu windzie dekarskiej żaden, nawet największy dach nie jest straszny.

Jako że GEDA wyszła naprzeciw użytkownikom wind w kwestii zróżnicowania platform towarowych postaramy się przybliżyć czytelnikom część z nich. Najtańszą i najprostszą jest platforma uniwersalna, idealna do wciągania dachówek, która jest niewątpliwie najczęściej używana w naszym kraju. Drugą z kolei najbardziej popularną platformą jest „Vario”, twórcze rozwinięcie uniwersalnej, w której dzięki teleskopom stworzono możliwość ustawienia poziomego i stworzenia odpowiednika skrzynki do przewozu mniej stabilnych materiałów. Pozwala to na transport zarówno dachówek, jak i rolek papy czy wełny i jest najtańszą wersją posiadającą tak wiele opcji. Kolejnymi platformami są: duże platformy poziome;  kosze do materiałów sypkich, platformy do przewożenia płyt oraz paneli słonecznych a także wiele innych.

Wymagający rynek zachodni sprawił że windy GEDA da się również zastosować w wersjach specjalnych. Jedną z opcji jest możliwość przedłużenia windy dekarskiej z maksymalnej długości w wersji standardowej, czyli 21,5 m do aż do ponad 30 m, jest to idealne rozwiązanie przy pracach gdzie zastosowane zostały bardzo wysokie połacie dachowe ( np. podczas remontów kościołów). Kolejną opcją jest GEDA-LIFT zakotwiona do rusztowania w pionie, w pewnym zakresie stanowi ona alternatywę dla znacznie droższych wind budowlanych i bywa z powodzeniem stosowana przy mniejszych pracach budowlanych, czy remontowych.


Paweł Hektor
SKŁAD FABRYCZNY GEDA
www.windy-geda.pl
p.hektor@windy-geda.pl

 

 

Data dodania: 18.06.2015