Obecna technologia materiałów zlikwidowała problem nieszczelności i nietrwałości poszycia dachowego. Mimo wszystko dachy płaskie posiadają także wady.

Wady dachów płaskich

Obfite opady i zaleganie warstw śniegu powoduje znaczy wzrost obciążenia stropodachu. Projektując dach płaski należy go przewymiarować pod tym względem. Zaleca się także aby zgromadzony śnieg usuwać. Wynika to z możliwości okresowego topnienia śniegu i zamarzania nieodprowadzonej wody. Powstały lód poza ciężarem stanowi bardzo dużą siłę niszczącą  związaną z jego rozszerzalnością w czasie zamarzania.

Dach płaski potrzebuje bardzo sprawnego systemu odprowadzania wody opadowej. Ze względu na konieczność zbierania wody z całej powierzchni przy małym spadku oraz bezproblemowego jej usuwania konieczne staje się ogrzewanie instalacji odwadniającej, a  przynajmniej wpustów dachowych. Przekłada się to na dodatkowe koszty eksploatacyjne.

Zalety dachów płaskich

Dachy płaskie są to konstrukcje tanie, co jest szczególnie ważne przy budynkach o rozbudowanych i nieregularnych bryłach budynku. Wraz ze wzrostem komplikacji połaci dachowej koszt dachu stromego gwałtownie rośnie. Do tego dochodzi jeszcze konieczność zachowania odpowiednich proporcji między dachem, a bryłą budynku. W efekcie może się okazać, że budynek „rośnie” w górę ponad miarę i np. przekracza warunki zabudowy terenu.

Dach płaski świetnie nadaje się do wykorzystania na umieszczenie zaplecza technicznego budynku. Taka powierzchnia jest przydatna np. w nowoczesnych biurowcach, które coraz częściej posiadają centralną wentylację i klimatyzację oraz brak otwieranych okien. Dzięki zastosowaniu dachu płaskiego zyskujemy dodatkowe miejsce na umieszczenie central wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, które kryjemy za wyższą attyką. Przy okazji nie szpecimy elewacji budynku ani jego otoczenia urządzeniami, które mimo, że są potrzebne nie zawsze  ładnie wyglądają.

W dobie brakującego miejsca dachy płaskie wykorzystywane są jako miejsca parkingowe. To zastosowanie jest szczególnie popularne przy okazji tworzenia galerii handlowych. Wysokie ceny terenu zmuszają inwestorów do poszukiwania rozwiązań zapewniających jego maksymalne wykorzystanie. Dlatego największą część działki zajmują budynki handlowe, które przynoszą realny zysk, a nieodzowne miejsca parkingowe dla klientów umieszcza się zarówno pod budynkiem, jak i na jego dachach. Przykładem takiego rozwiązania może być budynek Galerii Krakowskiej oraz nieopodal znajdujący się Dworzec Główny. Obie inwestycje znajdują się w centrum Krakowa, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota.

Dachy płaskie pełnią także funkcje rekreacyjne. Nowoczesne apartamentowce, aby zapewnić mieszkańcom dodatkowe, atrakcyjne miejsce wypoczynku często adaptują dachy budynku jako tak zwane zielone dachy. W miejscu tym można urządzać przyjęcia, spotykać się z przyjaciółmi czy po prostu odpocząć po ciężkim dniu.

Dodatkową zaletą dachu zielonego jest możliwość zwiększenia za jego pomocą powierzchni biologicznie czynnej działki, a tym samym spełnienie wymogów planu zagospodarowania przestrzennego terenu.

Autor: Franciszek Wnęk, ekspert serwisu DACHY.ORG

Data dodania: 18.06.2015