Dach jest "koroną" domu. To on stanowi barierę dla opadów atmosferycznych i wiatrów, ochrania konstrukcję budynku i jego mieszkańców. Ma on także ogromny wpływ na całą architekturę domu. Jego kształt, a przede wszystkim rodzaj pokrycia, nadaje mu niepowtarzalny styl. Dachówki ceramiczne są od wieków stosowane jako materiał na dachy. Ich popularność jest związana z estetyką , a przede wszystkim z trwałością . 

Potencjalni klienci przeglądając ofertę pokryć dachowych są pod wrażeniem ilości oferowanych asortymentów i kolorów dachówek ceramicznych . Wciąż pojawiają się nowe wzory i kolory. Odnosi się wrażenie , że jest w tej dziedzinie nadmiar ofert i klientom trudno się zorientować, co wybrać. Niewątpliwie jest to jakiś problem, ale tylko wtedy, gdy wybierający nie ma jasno określonych kryteriów wyboru. Te kryteria są bardzo ważne i często bez pomocy fachowców trudno jest je określić. Jednak ostateczna decyzja zawsze jest subiektywna i należy do kupującego.

Oczywiście kwestią podstawową jest wybór rodzaju pokrycia. Każde pokrycie ma swoją charakterystyczną estetykę i wygląd odróżniający je od pozostałych.

 

Pokrycia ceramiczne - jak wybrać?

Oto kilka podstawowych rad dla inwestora, który zdecydował się zastosować na swoim dachu dachówkę ceramiczną:

  • kolor dachówki bardzo mocno decyduje o kolorystyce wszystkich pozostałych elementów architektury, im jest bardziej oryginalny tym trudniej jest znaleźć i dobrać kolory okien , tynków, rynien itp.,
  • kolory ciemne zdecydowanie lepiej wyglądają na dachach domów, wokół których jest dużo otwartej przestrzeni,
  • rozmiar dachówki podyktowany jest ilością płaszczyzn na dachu - im jest ich więcej tym dachówka powinna być mniejsza a duże dachówki najlepiej wyglądają na dużych powierzchniach,
  • rodzaj dachówki i jej kolor najlepiej jest wybrać w czasie powstawania projektu a w najgorszym przypadku przed ukończeniem więźby dachowej przez cieśli.


Moda na dachach

Oczywiście na wybór rodzaju i barwy dachówki duży wpływ mają nowe tendencje i moda, która jest również ważnym czynnikiem w tej dziedzinie. Dlatego realizując oczekiwania klientów wiele firm produkujących dachówki ceramiczne wprowadza na rynek dachówki o wyglądzie podkreślającym podstawowe cechy tego najstarszego pokrycia dachowego a charakteryzującym się tym, że każda dachówka w ramach tego samego koloru jest inna - ma inny odcień lub nawet barwę. Z czego to wynika? Dachówki ceramiczne są produktem naturalnym. Powstają w procesie wypalania gliny, która rzadko występuje w jednolitych złożach. Oprócz tego glina jest wrażliwa na niewielkie różnice temperatury jakie mogą się pojawić w piecu w trakcie wypalania. Proces przygotowania gliny i jej wypału jest tak opracowany aby dachówki były przede wszystkim trwałe - nie nasiąkliwe i mrozoodporne. Z tych powodów kolorystyka dachówek ma swoją cechę szczególną: w większości wypadków dachówki ceramiczne różnią się odcieniami między sobą w tej samej partii produkcyjnej. Dotyczy to głównie dachówek nie powlekanych o naturalnym kolorze. Jednak również dachówki powlekane angobą mogą się różnić odcieniami w stopniu uzależnionym od rodzaju domieszek do glinki, z której wytwarza się angoby oraz od koloru masy dachówki (kolor widziany jest efektem nakładania się kolorów dachówki i angoby). Dodatkowo z biegiem czasu różnice między dachówkami pogłębiają się lub zanikają i są uzależnione od otoczenia dachu, na którym leżą dachówki.

Okazuje się jednak, że cecha zróżnicowania dachówek została przez ludzi zaakceptowana i stała się oczekiwanym przez klientów (a nawet pożądanym) efektem. Niewątpliwą przyczyną takiej tendencji jest niezaprzeczalny urok dachów pokrytych dachówkami ceramicznymi odróżniającymi się od siebie, a jednak utrzymującymi charakter jednolitości ceramicznego materiału. Dachy pokryte nawet najtańszymi dachówkami nabierają specyficznej szlachetności, która kojarzy się z indywidualnością każdej dachówki. Z tego powodu wielu producentów wprowadza na rynek coraz więcej dachówek powlekanych tak, aby każda z nich różniła się od innych bardziej niż można by tego oczekiwać po kolorach naturalnych. Warto nadmienić, że duży wpływ na kształtowanie się gustów zwolenników dachówek miała długa historia tego pokrycia. Mianowicie jedną z zalet dachówek jest ich trwałość oraz łatwość reperacji dachów nimi pokrytych. Wymiana uszkodzonych dachówek jest łatwa i jest powodem dużego zróżnicowania kolorystycznego wielu wiekowych dachów. Dachówki ceramiczne w większości mają gładką powierzchnię i nawet najmniejsza rysa jest widoczna, ale tylko z bliska. Zarysowane dachówki ułożone na dachu nie są w stanie zmienić estetyki całego pokrycia. Natomiast z punktu widzenia trwałości dachówek, ich zarysowania nie mają znaczenia, ponieważ dobre dachówki ceramiczne są odporne na przemarzanie w całej swojej masie i rysa na ich powierzchni nie ma na to wpływu. Z jednym zastrzeżeniem: mamy na myśli rysy pochodzące od zarysowania powierzchni dachówki w transporcie lub przy układaniu, a nie rysy będące śladem pęknięcia. Pękniętych dachówek nie powinno się układać na dachu. Rysy te można łatwo odróżnić.

Wracając do spraw estetyki dachówek trzeba poruszyć temat specyfiki naszego rynku. Mianowicie Polacy mają bardzo charakterystyczne podejście do dachów. W nowym budownictwie indywidualnym, zdecydowana większość dachów ma przesadnie skomplikowane kształty. Takie wielopłaszczyznowe połacie wymagają bardziej starannej robocizny i lepszych technologii wykonania. Ponadto współczesny Polak, pod wpływem kryteriów oceny blach, wymaga od pokrycia wykonanego z dachówki ceramicznej jednolitej barwy, braku rys i uszkodzeń. Jednocześnie zapomina o najważniejszych cechach funkcjonalnego dachu, który powinien dobrze i długo chronić przed wpływami czynników atmosferycznych oraz przed ucieczką ciepła (dach musi być zawsze suchy). Równie ważną funkcją dachu jest funkcja architektoniczna, ponieważ jego wygląd rzutuje na estetykę i charakter całego budynku.

Jednak zmieniają się wymagania i gusty społeczne dotyczące dachów. Dobrym tego dowodem jest stały wzrost ilości dachów krytych różnego rodzaju dachówkami, zarówno dachówkami ceramicznymi, jak i betonowymi w całej Polsce .

 

Materiały: RuppCeramika
 

Data dodania: 18.06.2015