Nowoczesna architektura i energooszczędne trendy w budownictwie sprawiają, że dach płaski staje się coraz częściej wybieranym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych. Jak odpowiednio dobrać okna do stropodachu, aby wnętrza tworzyły jasną i komfortową przestrzeń wyjaśnia architekt Wojciech Szczepański z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz Janusz Komurkiewicz, ekspert z firmy FAKRO.

Nowoczesna architektura

Stropodach to płaska powierzchnia nad ostatnią kondygnacją budynku, będąca jednocześnie  dachem i stropem, która charakteryzuje się złożonym układem warstw w zależności od tego, jaką ma pełnić funkcję. Może on również spełniać rolę tarasu – często jest obsadzony roślinnością lub pokryty żwirkiem, co nadaje mu estetyczny wygląd. Aby takie rozwiązanie było praktyczne, stropodach musi być bardzo dobrze zaizolowany termicznie i przeciwwilgociowo. Wzrastająca popularność domów z płaskimi dachami stworzyła konieczność sprostania wyzwaniu doświetlenia wnętrz położonych bezpośrednio pod dachem, szczególnie w pomieszczeniach bez dostępu do ścian zewnętrznych. Nowoczesne okna do płaskiego dachu pozwalają doświetlić pomieszczenia światłem naturalnym od góry, gwarantując przy tym najwyższą jakość i szczelność. Takie okna wyróżniają bardzo dobre parametry termoizolacyjne i wytrzymałościoweich konstrukcja zapobiega zatrzymywaniu się śniegu i wody opadowej na powierzchni szyb. Są także wyposażone w nowatorski pakiet szybowy, żeby zagwarantować mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa w razie stłuczenia szyby oraz zapewnić łatwość utrzymania w czystości. W przypadku zbyt ostrego nasłonecznienia montuje się rolety wewnętrzne lub markizy tłumaczy architekt Wojciech Szczepański z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

 

 

Naturalne światło

W każdym pomieszczeniu w domu jednorodzinnym, w którym przebywają ludzie, powinno znajdować się źródło naturalnego światła, aby można było czuć się w nim przytulnie i komfortowo. Jeżeli nachylenie połaci jest mniejsze niż 15°, wówczas idealnym rozwiązaniem jest montaż nowatorskich, specjalnie zaprojektowanych  okien do płaskich dachów. Doświetlają one wnętrza naturalnym światłem, dają możliwość przewietrzania pomieszczenia, łączą w sobie wysoką funkcjonalność i doskonałe parametry termoizolacyjne. Poprzez specjalnie zaprojektowane kształty profili skrzydeł i ościeżnic, nowoczesne okna charakteryzują się dużą powierzchnią przeszklenia, dlatego każde pomieszczenie pod płaskim dachem może być ciepłe i pełne światła. Okna do dachów płaskich są dostępne w dużym wyborze rozmiarów, co pozwala na łatwe dopasowanie i swobodę aranżacji, a dzięki wysokiej termoizolacyjności mogą być stosowane w budynkach energooszczędnych – wyjaśnia Janusz Komurkiewicz, ekspert firmy FAKRO. 

 

Świetliki

W budynkach z płaskimi dachami są pomieszczenia wewnętrzne takie jak: łazienka, garderoba, korytarz, w których nie można zastosować okien pionowych lub dachowych. Znakomitym rozwiązaniem jest wówczas montaż świetlików rurowych, które stanowią dodatkowe źródło światła oraz pozwalają na oszczędność energii elektrycznej. Ilość promieni słonecznych wpadających do wnętrza zależy, m.in. od usytuowania świetlika, dlatego planując montaż należy starać się umieścić jego kopułę na najbardziej nasłonecznionej części dachu – zauważa architekt z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

 

Efektywne doświetlenie

Okna dachowe stosowane w nowoczesnych budynkach z płaskim dachem zwiększają ilość naturalnego światła słonecznego i dostęp świeżego powietrza, co poprawia walory estetyczne pomieszczeń oraz samopoczucie mieszkańców. Chcąc wyróżnić swój dom, można zamontować okno w wybranych miejscach, np. nad stołem w jadalni lub miejscem wypoczynkowym, co doda przestrzeni wyjątkowego uroku. Dzięki doskonałym parametrom termoizolacyjnym okien dostępnych obecnie w sprzedaży, można dodatkowo zaoszczędzić na ogrzewaniu budynku – podsumowuje Wojciech Szczepański z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

 

 

źródło: Archipelag.pl

Data dodania: 29.11.2016