Wzrost cen za energię elektryczną, gaz oraz inne źródła ogrzewania, zmusza nas do ciągłej walki z rachunkami. Musimy oszczędzać na różnych innych rzeczach. Staramy się kupować tanio, ponieważ jest to oszczędność, która jest widoczna namacalnie w naszym portfelu. Jednak trzeba pomyśleć trochę przyszłościowo i perspektywicznie. W tym wypadku producenci materiałów budowlanych wychodzą nam naprzeciw i oferują coraz to lepsze produkty, które maja lepsze właściwości termoizolacyjne. Lepszy system ociepleń, lepsze, cieplejsze okna itp. Warto przemyśleć taki zakup dogłębniej, ponieważ może się okazać, że większe pieniądze wydane na zakup konkretnego produktu, zwrócą się w postaci mniejszych rachunków za ogrzewanie czy za energię elektryczną. Chciałbym w tym miejscu przybliżyć ofertę okien dachowych z linii energooszczędnej.

Nasz rodzimy producent okien dachowych – firma Fakro, posiada w swojej ofercie kilka bardzo ciekawych rozwiązań, będących uzupełnieniem szerokiej oferty materiałów termoizolacyjnych. Zacznijmy jednak od początku.

Jak zapewne wiemy ze szkoły, ciepłe powietrze w naturalny sposób unosi się do góry. Zatem bardzo ważną rzeczą jest dobra izolacja poddaszy i co za tym idzie wybór odpowiednich okien dachowych. Skończyły się już czasy kiedy byliśmy skazani na okna o współczynniku przenikania ciepła na poziomie 2,0 – 2,2. W tej chwili na rynku obecne są okna o współczynniku praktycznie mniejszym o połowę. Liderem w tej kategorii jest okno dachowe o symbolu handlowym FTT U8 Thermo. Okno posiada współczynnik przenikania ciepła na poziomie 0,58. Jest najbardziej energooszczędne okno dachowe na rynku z pojedynczym pakietem szybowym. Przekrój FTT U8 Thermo

Nowatorska konstrukcja okien dachowych FTT gwarantuje doskonałe parametry termoizolacyjne i dużą oszczędność energii cieplnej. Okno FTT U8 Thermo spełnia wymagania budownictwa pasywnego, czego potwierdzeniem jest certyfikat Passive House. Jak widać z opisu, okno jest przeznaczone głównie do budownictwa pasywnego. Jednakże dla trochę mniej wymagających jest okno dachowe o symbolu FTT U6. Okno FTT U6 posiada współczynnik przenikania ciepła w wysokości 0,80, a montowane ze specjalnym kołnierzem izolacyjnym na poziomie 0,71. O ile okno FTT U8 dostarczane jest tylko z takim kołnierzem, to okno FTT U6, może być montowane z kołnierzem standardowym. FTT U6

Do każdego rodzaju okna dachowego, producent zaleca stosowanie specjalnych dodatków systemowych, mających na celu poprawę termoizolacyjności. Specjalne kołnierze XDP, poprawiają parametry okna oraz ułatwiają pracę ekipom monterskim. Oczywiście okna tego typu są droższe od okien z podstawowej oferty, lecz wydatek poniesiony przy ich zakupie, na pewno zwróci się podczas użytkowania w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. Równie istotną sprawą jest to, że przy zastosowaniu okien o dobrych parametrach termoizolacyjnych, nie będziemy mieli problemu z skraplającą się parą wodną na wewnętrznej stronie szyby. To zjawisko jest często spotykane przy oknach słabszej jakości.

Osobną rzeczą są kołnierze uszczelniające, które umożliwiają montaż okien w dachu. Standardowe kołnierze można powiedzieć w dużym skrócie, że po prostu są. Natomiast o wiele lepiej sprawdzą się kołnierze uszczelniające termoizolacyjne. Poprawiają one dość skutecznie parametry okna. Poniżej przekrój takiego kołnierza.

Kołnierz uszczelniający EH_-AT Thermo umożliwia docieplenie okien dachowych ponad poziomem łat. Posiada przyklejony od wewnątrz elastyczny materiał dociepleniowy, który szczelnie przylega do ościeżnicy okna dzięki czemu po zamontowaniu tworzy termoizolacyjną ramę. Materiał termoizolacyjny charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami (bardzo dobry współczynnik λ). Kołnierz Thermo izoluje termicznie okno i znacznie poprawia współczynnik przenikania ciepła nawet do 15% w zależności od typu okna. Ogranicza ryzyko powstawania ewentualnych mostków termicznych i strat ciepła.

Poniżej poziomu łat okno docieplane jest przez naturalną wełnę owczą znajdującą się w odrębnym produkcie zestaw izolacyjny XDP. Zestaw służy do szybkiego i szczelnego wykonania izolacji paroprzepuszczalnej i termoizolacyjnej okna. Składa się z kołnierza paroprzepuszczalnego służący do połączenia okna z folią dachową stosowaną w konstrukcji dachu. Wykonany jest z najwyższej jakości membrany wysokoparoprzepuszczalnej. Boki kołnierza wykonane są w ten sposób, że umożliwiają założenie kołnierza bezpośrednio na łaty, niezależnie od odstępów między nimi i ich grubości. Materiał termoizolacyjny w zestawie XDP wykonany jest z naturalnej wełny owczej, która jest specjalnie impregnowana i składa się z:

  • bloków z wełny owczej o przekroju: 150x50mm i 70x50mm
  • warkocza z wełny owczej o przekroju okrągłym ø 50mm.

Materiał termoizolacyjny z wełny owczej posiada optymalną gęstość i dużą sprężystość, zapewnia optymalne docieplenie i szczelność wokół okna. Dla każdego okna należy dobrać odpowiedni rozmiar zestawu XDP.

Zatem, dobierając okna dachowe, proszę zwrócić nie tylko uwagę na ich rozmiar, sposób otwierania, umiejscowienie klamki czy materiał z którego są wykonane. Proszę zapytać sprzedawcę o rozwiązania poprawiające termoizolacyjność, ponieważ w czasach kiedy trzeba liczyć każdy „grosz” przy budowie, może okazać się, że teoretycznie droższy zakup wyjdzie po prostu taniej.

 

Mariusz Półtorak - Eksert portalu Dachy.org 

Data dodania: 16.03.2016