Nowoczesne bryły budynków, często z dachami dwuspadowymi bez okapu, to nadal innowacyjne rozwiązania. Wybiera je coraz większy procent inwestorów zainspirowanych wizjami architekta. Choć obecne trendy są chłonne na nowoczesność i prostotę, budzą jednak szereg pytań związanych m. in. z chowaniem systemu rynnowego w elewacji. Postanowiliśmy więc zapytać o opinię Jakuba Szeligę z firmy Galeco. System Galeco BEZOKAPOWY jest rozwiązaniem coraz częściej wybieranym przez architektów i inwestorów. Co jest w nim takiego ciekawego i przyciągającego?

Budowa domów bez tradycyjnego okapu wystającego poza obrys budynku nie jest niczym nowym ani ekstrawaganckim. Wystarczy wybrać się na wycieczkę np. po województwie opolskim, gdzie można zauważyć wiele takich domów, których historia sięga, co najmniej kilkudziesięciu lat. Można tam zauważyć rynny podwieszane na krawędzi dachu bądź montowane na gzymsie.

Obecnie, faktycznie można zauważyć wzrost mody na budynki tzw. nowoczesne. Widoczne jest to zarówno wśród inwestorów, obserwując między innymi fora internetowe, jak i u architektów. Ta druga grupa, czyli architekci jest tutaj szczególnie istotna. Zdarzają się, bowiem przypadki, gdzie inwestor dopiero podczas budowy domu na etapie konstrukcji dachowej lub nawet później decyduje się na zmianę polegającą na zlikwidowaniu okapu i ukryciu systemu rynnowego w ociepleniu budynku.

System BEZOKAPOWY jest to rozwiązanie, w bardzo dużym stopniu ułatwiające pracę architektom, którzy chcą zaprojektować nieszablonowe formy budynków bez okapu. Czynnikiem wyróżniającym system BEZOKAPOWY jest to, że pozwala on na bezpieczne ukrycie rur spustowych wewnątrz elewacji. Jedynym widocznym elementem całego systemu jest maskownica, która w zależności od pokrycia dachowego lub elewacji występuje w jedenastu wersjach kolorystycznych. Na zamówienie istnieje możliwość lakierowania maskownicy na dowolny kolor z palety RAL.

Dzięki systemowemu rozwiązaniu estetycznego chowania rynny i rury w bryle budynku, teraz nawet najbardziej nowatorskie projekty domów można realizować bez konieczności tradycyjnego montażu rur na zewnątrz elewacji. Opatentowane przez Galeco rozwiązanie pozwala naturalnie wkomponować rynny w elewację budynku niezależnie czy jest ona wykończona tynkiem, cegłą czy płytkami elewacyjnymi.

Całość sprawia, że System Bezokapowy Galeco idealnie wrysowuje się w linię każdego obiektu, sprawiając, że wpisanie w projekt systemu rynnowego jeszcze nigdy nie było tak proste.

Mimo wielu zalet, jakie posiadają „ukryte” rynny, niektórzy mają pewne obawy przed montowaniem systemów wewnątrz elewacji. O co najczęściej pytają klienci w przypadku systemu BEZOKAPOWEGO?

Oczywistym jest, że największą obawą inwestorów w przypadku montażu systemu rynnowego wewnątrz elewacji jest jego szczelność oraz bezpieczeństwo.

Dla zapewnienia 100% bezpieczeństwa, System Bezokapowy wykonany jest z dwóch rodzajów materiałów. Rynna oraz pozostałe elementy poziome systemu (haki, łączniki, narożniki), w związku z narażeniem na działanie warunków atmosferycznych, wykonane są ze stali. Aby zapewnić szczelność rury spustowej, ukrytej w elewacji, do jej wykonania użyto PVC-U. Taki rodzaj materiału pozwala na łączenie rur spustowych oraz innych elementów pionowych systemu za pomocą kleju agresywnego do PVC-U. Właśnie ten zabieg pozwala na 100% szczelność wewnątrz elewacji. Szczelność ta została potwierdzona przez Instytut Techniki Budowlanej w Rekomendacji Technicznej – do wglądu na stronie www.bezokapowy.pl . Innym pytaniem zadawanym przez naszych klientów dotyczy powstawania ewentualnych mostków termicznych w miejscu prowadzenia rury spustowej.

Odpowiedź na to pytanie jest wyjątkowo prosta, i jest zawarta w naszych materiałach m.in. instrukcji montażu oraz w filmie montażowym. Niezbędne jest, aby montaż systemu BEZOKAPOWEGO każdorazowo był uwzględniony już na etapie projektowania budynku. Należy wziąć po uwagę rodzaj zastosowanych materiałów oraz ich grubość. W zależności od grubości zastosowanego ocieplenia może powstać konieczność wykonania wnęki w ścianie za rurą spustową. W tak powstałej bruździe należy umieścić materiał izolacyjny o podwyższonych parametrach izolacyjnych. Oczywiście, każdy projekt jest indywidualny pod względem tychże materiałów, stąd też powstaje wymóg przeanalizowania tego rozwiązania przez architekta.

Naturalnym jest także fakt, żeby oba powyższe warunki były spełnione, a także, aby montaż systemu został wykonany przez wykfalifikowaną ekipę zgodnie z instrukcją montażu.

W efekcie końcowym inwestycje, z zastosowaniem rynien z systemu BEZOKAPOWEGO, wyglądają estetycznie i nowocześnie, natomiast osiągniecie takiego efektu musi być pewnym wyzwaniem dla dekarza?

Jest to prawda.

Jednak montaż sytemu BEZOKAPOWEGO nie jest aż tak trudny jakby się mogło wydawać. Przede wszystkim należy stosować się do zaleceń zamieszczonych w instrukcji montażu oraz filmach montażowych zamieszczonych na stronie http://bezokapowy.pl/pl/do-pobrania.html oraz http://bezokapowy.pl/pl/informacje-techniczne/filmy-instruktazowe.html .

Pierwszą czynnością warunkującą prawidłowy montaż jest ucięcie krokwi na odpowiednią odległość poza ścianę zewnętrzną budynku. Ten wymiar powinien być uwzględniony i wpisany do projektu przez architekta. Jeśli dekarz nie znajdzie tej informacji w projekcie, nic straconego. Należy się wówczas posłużyć rysunkiem o nazwie „wzór na występ krokwi”, zamieszczonym na stronie Galeco.pl, w zakładce „Do pobrania”.

Bardzo ważnym etapem montażu jest zastosowanie pasa podrynnowego oraz jego odpowiednie połączenie oraz szczelne zamocowanie odpływu (leja spustowego). Istotne jest także prawidłowe zamontowanie rury spustowej, która bezwzględnie powinna być sklejona za pomocą wcześniej wspomnianego kleju agresywnego. Brak stosowania się do tych oraz innych wytycznych zamieszczonych w instrukcji montażu może skutkować brakiem gwarancji na system BEZOKAPOWY.

Należy także dodać, że gwarancja obejmuje tylko system rynnowy, jako całość i jego poszczególne elementy, jako produkt. Gwarancji na montaż udziela już konkretna ekipa montażowa. Firma Galeco oczywiście stara się szkolić wykonawców, którzy montują nasze systemy rynnowe. Aczkolwiek, w związku z rozwojem produktu, należy każdorazowo zapoznać się z instrukcją montażu. Oprócz architektów i dekarzy staramy się także w odpowiedni sposób edukować samych klientów. Dlatego na naszej stronie jest do pobrania plik o nazwie „montażowa lista kontrolna”, która w połączeniu z instrukcją montażu, umożliwia w łatwy sposób zweryfikowanie prawidłowej instalacji systemu.

Nowoczesny i estetyczny wygląd domu można osiągnąć również poprzez zastosowanie kwadratowych rynien Galeco STAL2. Jakie są podstawowe zalety tego rozwiązania i czym różni się ono od systemu Galeco BEZOKAPOWY?

Firma Galeco od początku swojej działalności słucha rynku i potrzeb swoich klientów. Skupiamy się nad tym, co mówią architekci, dekarze i klienci. Przykładem może tutaj być fakt, że pierwotnie system BEZOKAPOWY projektowany był do budynków z dachami dwuspadowymi. Jednak już podczas pierwszych szkoleń dla wykonawców powstała potrzeba odwodnienia także innych brył. W ten sposób powstał narożnik zewnętrzny oraz wewnętrzny.

Podobnie wyglądała sytuacja z systemem Galeco STAL2. Słuchając rynku zauważyliśmy potrzebę odwodnienia budynków o nowoczesnej architekturze, jednak z systemem rynnowych montowanym na zewnątrz. Ze względu na swój „kwadratowy” kształt idealnie nadawałby się system BEZOKAPOWY. Jednak rodzaj zastosowanych materiałów determinuje chowanie rury spustowej w ociepleniu. W efekcie został zaprojektowany system w 100% stalowy, który podobnie jak system BEZOKAPOWY, ze względu na swoją estetykę, idealnie wkomponowuje się w bryłę budynków nowoczesnych. Dodatkową zaletą jest to, że system Galeco STAL2 pozwala na montaż bez względu na warunki techniczne związane z odprowadzeniem wód opadowych.

Podstawowa różnica w stosunku do systemu BEZOKAPOWEGO polega na innym wymiarze rury spustowej, która wynosi 80x80 mm i jest wykonana ze stali. Drugą różnicą jest kolorystyka. Galeco STAL2 występuje w 3 wersjach kolorystycznych tj. czekoladowy brąz, czarny i grafitowy. Ostatnią istotną różnicą może być także montaż. Może, ponieważ rynnę w tym systemie możemy zamocować na takich samych hakach jak w systemie BEZOKAPOWYM, czyli hakach doczołowych. Jest także możliwość montażu na hakach nakrokwiowych, co jest niezmiernie popularne na północy kraju. Materiały: Marta Kaleta Starszy specjalista ds. PR

Data dodania: 21.01.2016