Dachy odwrócone - do niedawna rzadko spotykane na naszym rynku - w przeciągu ostatnich kilku lat stają się coraz bardziej popularne. Z jednej strony oczekiwania inwestorów i użytkowników, z drugiej wciąż poszerzana oferta materiałów i technologii hydroizolacyjnych pozwalają na realizację projektów oryginalnych, ciekawych, urozmaicających nasze otoczenie.

Czym są
Cechą wyróżniającą dachy odwrócone jest umieszczenie izolacji przeciwwodnej na dole systemu. Powodem dla takiego rodzaju konstrukcji mogą być względy estetyczne bądź specyfika przeznaczenia obiektu. Szczególnie chętnie stosuje się tego typu pokrycia tam, gdzie w pobliżu są budynki wyższe, zapewniające widok na omawiany dach (zwłaszcza gdy należą do tego samego właściciela). Dobrze zaprojektowany i umiejętnie wykonany dach odwrócony to w takich wypadkach prawdziwa ozdoba obiektu. Ze względu na wysokie wymagania nie zaleca się stosowania izolacji wodochronnej w systemie jednowarstwowym.
Firma Icopal proponuje dwie warstwy papy Icopal Base 400 P (z przesunięciem ich względem siebie o połowę szerokości rolki) lub w szczególnych przypadkach papę Icopal Base 400 P jako warstwę spodnią i Icopal Membrane 501 P jako warstwę wierzchnią izolacji (również z przesunięciem).

Możliwości zastosowań
Najczęściej spotykanym rodzajem dachu odwróconego jest dach zielony. Na takim dachu przykrycie izolacji wodoszczelnej warstwą ziemi umożliwia stworzenie terenu zielonego - od samego tylko trawnika aż do wysokich roślin ozdobnych. Poza oczywistymi korzyściami estetycznymi i funkcjonalnymi (np. tereny rekreacyjne) dach zielony ma szereg zalet natury technicznej. Latem, przy silnym nasłonecznieniu, warstwa wilgotnej ziemi obniża temperaturę dachu oraz osłania przed promieniowaniem UV. Dzięki temu izolacja bitumiczna starzeje się wolniej, a co za tym idzie -trwałość pokrycia jest o wiele dłuższa. Z kolei zimą budynek jest lepiej chroniony cieplnie. Na dachu zielonym nie tworzą się także kałuże, gdyż woda wsiąka w pokrycie, stanowiąc naturalne nawodnienie dla roślinności.
Innym rozwiązaniem są tarasy pozbawione zieleni, pokryte np. otoczakami, wśród których można stosować płyty chodnikowe.

Wymagania
Specyfika dachów odwróconych stawia przed projektantem i wykonawcą wysokie wymagania, co może powodować dodatkowe koszty. Najistotniejszym problemem związanym z projektowaniem dachów zielonych jest ich duży ciężar - konieczny do uwzględnienia w konstrukcji nie tylko dachu, ale całego budynku. Z tego też powodu nie zawsze jest możliwe zastosowanie dachu odwróconego na obiekcie już istniejącym, nie zaprojektowanym specjalnie z myślą o takim pokryciu. Kolejne utrudnienie to większa odpowiedzialność za jakość izolacji wodoszczelnej - zarówno jeśli chodzi o staranność wykonania, jak i kontrolę. Ułożenie na papie dalszych warstw systemu znacznie podnosi koszty ewentualnych napraw izolacji wodoszczelnej - trzeba bowiem wtedy zdejmować wszystkie warstwy.
 
Izolacja termiczna
Istnieje możliwość różnego umieszczenia izolacji termicznej w dachu odwróconym. Rozwiązanie prostsze to izolacja termiczna pod wodoszczelną. Nadają się do tego izolacje mineralne, styropian lub pianki, które najczęściej mocuje się do podłoża mechanicznie. Ułożenie izolacji termicznej na papie wymaga zastosowania materiałów odpornych na wilgoć - najczęściej styropianu ekstrudowanego (o zamkniętych porach) lub pianek poliuretanowych. Przy takim układzie warstw izolacji termicznej na ogół nie mocuje się mechanicznie, a jedynie obciąża (balastuje) otoczakami.
Izolacje piętrowych parkingów, czy stosowane w drogownictwie izolacje płyt pomostowych i wiaduktów to także systemy odwrócone.


Autor: Waldemar Rafalski, Icopal

Artykuł pierwotnie ukazał się w miesięczniku DACHY nr 02/2000
 

 

Data dodania: 18.06.2015Ogród na dachu...
Zielone dachy z metra...