Glina, z której powstają dachówki ceramiczne, była surowcem budowlanym niemal od zarania cywilizacji. Wypalaną gliną budynki kryli starożytni Grecy i Rzymianie. Dziś to jeden z najchętniej wykorzystywanych materiałów. Według raportu Oferteo.pl w 2014 roku blisko 45 proc. budujących dom wybierało dachówkę ceramiczną.  

Naturalne piękno

Dachówki ceramiczne mają żywotność sięgającą nierzadko kilku pokoleń. Zdecydowaną ich przewagą jest bogactwo kształtów, kolorów i wykończenia. Na rynku znajdziemy tradycyjne karpiówki, które pozwalają na krycie dachów nawet o bardzo skomplikowanych kształtach. Inwestor wybrać może również dachówki zakładkowe, których montaż jest mniej pracochłonny niż w przypadku karpiówki.

Kształt i wykończenie

Wśród dachówek zakładkowych możemy wyróżnić holenderki (Achat 10V) i holenderki płaskie (Rubin 9V, Rubin 11V i Rubin 13V) czy marsylki (Granat 11V, Granat 13V). To tylko niektóre z kształtów ceramicznych dachówek profilowanych, których w ofercie BRAAS jest aż 8. Ciągle rozwija się segment dachówek płaskich, chętnie wykorzystywanych w nowoczesnej architekturze. Dachówki ceramiczne, w zależności od wykończenia mogą być matowe (angoba) lub z połyskiem (glazura). Inwestorzy, którym zależy na intensywnym połysku, wybrać mogą glazurę topline.

 

Funkcjonalność i wygląd

Dobrym przykładem połączenia tradycji i nowoczesnych technologii jest ceramiczna dachówka Achat 10V marki BRAAS. Model ten jest dostępny od 2014 roku w nowej wersji z ulepszoną konstrukcją zamka bocznego i górnego, dzięki czemu poprawiona została szczelność oraz stabilność dachówki. Pomimo wyraźnej fali dachówka nie kołysze się przy chodzeniu po dachu, co zapewnia większe bezpieczeństwo podczas prac dekarskich i konserwacyjnych. Z kolei dzięki nowym zamkom (górnym i bocznym) zaprojektowanym komputerowo i przetestowanym w tunelu aerodynamicznym deszczówka natychmiast zostaje odprowadzona na powierzchnię dachówki. Przekłada się to na zwiększoną szczelność systemu dachowego w każdych warunkach pogodowych. Ważnym atutem jest również duża swoboda przesuwu, sięgająca 30mm. Rozwiązanie to ułatwia dekarzom dopasowanie dachówek do krokwi.

Materiały: BRAAS

Data dodania: 05.01.2016Dachówki ceramiczne: jak dobrać do stylu domu i ro...
Dachówki ceramiczne – świadomy wybór...
Dach- najczęściej popełniane błędy...
Ciepły dach...
Ciche poddasze - izolacja akustyczna dachu...
Nowe kolory dachu...
ABC ceramicznego dachu...
Dachówki ceramiczne - estetyka, tradycja, jakość...
Dach na szóstkę...
Dachówki ceramiczne, a izolacja cieplna...
Co warto wiedzieć wybierając dachówki?...
Firma z tradycją...
Dach przyjazny naturze...
Dachówka w kolorze cegły...
Powrót do tradycji...
Kamienie szlachetne na dachu...
Wybieramy dachówkę...
Dachówki i ich wady...
Dach w limitowanej edycji...
Dachówkowe barwy nocy...
Dachówka Sirius 13...