Decyzja o montażu właściwego modelu powinna uwzględniać kwestię dobrej izolacji oraz takiego położenia okna, które zapewni efektywny odpływ wody. Kolejnym punktem jest dopasowanie rozwiązania do potrzeb użytkowników danego wnętrza. Warto przy tym zwrócić szczególną uwagę na możliwość sterowania dostępem światła i świeżego powietrza do pomieszczeń.

Światła dziennego nigdy dość

Doświetlanie przestrzeni znajdujących się bezpośrednio pod płaskim dachem za pomocą okien fasadowych nie zawsze jest możliwe. Wynikać to może z położenia budynku, jego konstrukcji lub rozmiarów pomieszczeń, powodujących, że do części rozległej powierzchni dociera niewiele światła. W takich sytuacjach wykonanie otworu w dachu jest często jedynym sposobem, by rozjaśnić wnętrza.

Popularne świetliki zapewniają dopływ światła, ale nie można ich otwierać i wykorzystywać do wietrzenia pomieszczeń. Wyłazy mają z kolei system otwierania dostosowany do konkretnej funkcjonalności, ale niezbyt przydatny w codziennym użytkowaniu. Najbardziej uniwersalnym sposobem są okna do dachów płaskich montowane na specjalnej podstawie.

Sposób na płaski dach

Stworzony przez firmę Roto system do dachów płaskich Roto EBR FLD umożliwia szybki i prosty montaż dowolnych okien dachowych z blokiem termoizolacyjnym WD, dostępnych w ofercie Roto. Dzięki temu można zastosować rozwiązanie pozwalające na sterowanie dopływem światła i świeżego powietrza. W pełni funkcjonalne okno połaciowe w zależności od potrzeb doposażymy w rolety, markizy lub mechanizm zdalnego sterowania.

Głównym elementem systemu jest specjalna podstawa w formie czworobocznej ramy, którą umieszcza się nad uprzednio wykonanym w stropie otworem. Jej ukształtowanie powoduje, że położone na niej okno jest nachylone o około 20° w stosunku do dachu. Konstrukcję wykonano przy użyciu materiałów zapewniających nie tylko stabilność, ale także doskonałą izolację termiczną.

System nadaje się do stosowania na wszystkich popularnych pokryciach dachów płaskich o nachyleniu od 0° do 30°. Zapewnia dopływ światła, a w razie potrzeby – różnorodne możliwości zaciemnienia i ochrony przed słońcem. Uniwersalność tego rozwiązania to niewątpliwie zasadnicza przesłanka, aby na płaskim horyzoncie dachu pojawiło się atrakcyjne urozmaicenie w postaci praktycznego okna.

 

Materiały: Roto Okna Dachowe

Opracowanie: Redakcja Dachy.org 

11-08-2015

Data dodania: 11.08.2015