W przypadku konieczności zachowania istniejącej konstrukcji nośnej dachu lub podczas dokonywania nadbudowy budynku, przy niewielkim ciężarze konstrukcji dachu, potrzebny jest materiał, który będzie ładny i lekki. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem są płytki włóknocementowe. Prawidłowe wykonanie pokrycia możliwe jest dzięki zastosowaniu płytek małoformatowych, które łatwo dopasowują się do kształtu dachu. Do takich pokryć należą płytki Struktonit.

Wykonane są z włóknocementu, a ich powierzchnia do złudzenia przypomina łupek naturalny. Neutralne dla środowiska surowce do produkcji włóknocementu: cement, woda, powietrze, mączka wapienna i włókna celulozowe, tworzą niepalny i bezpieczny materiał, który nadaje się do stosowania w budynkach każdego rodzaju na dowolnej wysokości. Włóknocement charakteryzuje się wytrzymałością, trwałością i odpornością na działanie niesprzyjających czynników atmosferycznych oraz łatwością obróbki, ekonomicznością i ekologicznością.


Precyzja wykonania
Pokrycia dachowe z płytek Struktonit są dla fachowców łatwe w wykonaniu, chociaż wymagają dużej wiedzy i doświadczenia. Prawidłowe wykonanie pokrycia z płytek jest zajęciem o wiele bardziej czasochłonnym niż ułożenie innego pokrycia dachowego. Jednak widząc końcowy rezultat spokojnie można stwierdzić, że było warto. Wszystkie płytki zaopatrzone są w gotowe otwory ułatwiające mocowanie i mają zawsze ten sam wymiar. Dzięki temu można zaoszczędzić czas i pieniądze.
Kolejnym atutem płytek włóknocementowych jest ich niewielki ciężar, który zarówno ułatwia transport, jak i również sprawia, że gotowe pokrycie charakteryzuje się lekkością. Ciężar gotowego pokrycia wynosi ok.18-21 kg/m2.

Technika mocowania
Płytki z włóknocementu przybija się bezpośrednio do deskowania lub łat gwoździami miedzianymi lub cynkowanymi ogniowo.
Standardowe narzędzia służące do montażu płytek włóknocementowych to mostek i młotek do łupka. Za pomocą tych przyrządów wykonuje się cięcie płytek oraz wyrabianie łuków i otworów w płytce. Zaznaczyć należy, że jest to zadanie bardzo trudne i radzą sobie z tym tylko dekarze z długoletnią praktyką.
Narzędziami dodatkowymi znacznie ułatwiającymi obróbkę płytek są nożyce ręczne z dziurkaczem, gilotyna do cięcia płytki oraz urządzenie do wbijania gwoździ Eterfix.

Wytyczne stosowania
Modelowe pochylenie połaci dachowej w przypadku krycia niemieckiego wynosi 25° (=47%). Płytki układa się na poszyciu (z desek, płyt typu OSB) lub na ołatowaniu. Krycie niemieckie może być wykonane wyłącznie na poszyciu z wysezonowanych desek lub płyt. Deskowanie musi być pełne, a minimalna grubość desek powinna wynosić 2,5 cm, a szerokość 12-18 cm. Rozstaw krokwi powinien wynosić 60-80 cm, a przekrój poprzeczny łat co najmniej 30x50 mm lub 40x60 mm. Wszystkie elementy drewniane muszą zostać zaimpregnowane środkami nieniszczącymi elementów mocujących.
Na deskowanie układa się warstwę hydroizolacji z papy bitumicznej lub specjalne folie dachowe. Papa nie może być pofałdowana. Jeżeli jest pofałdowana to przed ułożeniem płytek należy usunąć nierówności poprzez nacięcie i podklejenie nadmiaru papy. Folie dachowe pod płytki włóknocementowe o przepuszczalności pary wodnej do 1200g/m2/24h muszą posiadać właściwości hydrofobowe (sperlanie się wody na ich powierzchni).
Pokrycie powierzchni dachowej odbywa się zawsze rzędami płytek od dołu do góry. Kierunek układania płytek powinien być zgodny z kierunkiem najczęściej wiejących wiatrów. Dlatego płytki Struktonit oferowane są w dwóch odmianach (lewe i prawe). Im mniejsze nachylenie dachu tym bardziej strome musi być wzniesienie rzędu. Zakład czołowy i boczny zależą od kąta nachylenia połaci dachu. Wszystkie obszary brzegowe muszą zostać starannie i fachowo wykończone. Płytki okapowe powinny leżeć na listewce wyrównującej kąt nachylenia płytki. Na krawędziach szczytowych, narożach i na kalenicy płytki powinny wystawać poza linię krawędzi o 5 cm. Ten efekt najłatwiej jest uzyskać dzięki nabiciu listew pomocniczych.

Wzory krycia
Płytki włóknocementowe dostępne są w wielu kształtach i kolorach. Do najpopularniejszych formatów należą płytki do krycia niemieckiego, które charakteryzują się łukowatym ścięciem prawego lub lewego naroża. Rozróżnia się płytki z prawostronnym łukowatym wycięciem do krycia lewego i płytki z lewostronnym łukowatym wycięciem do krycia prawego.
W praktyce wykorzystywane są dwa wymiary płytek. Płytki elewacyjne o wymiarach 20x20 cm stosowane są przez dekarzy jako element wykończeniowy okładzin dachowych, mansard, okapów, okien dachowych, krokwi szczytowych i szczytów.
Płytki o wymiarach 30x30 cm są płytkami dachowymi i pozwalają na ekonomiczne wykonanie całych połaci dachu. Szczególnie przydatne są na dachach o powierzchniach łukowych, kopulastych i zwichrowanych oraz wtedy, gdy projekt architektoniczny przewiduje dużą liczbę miękkich koszy, naroży i nadbudówek. Dach pokryty płytkami niczym się wizualnie nie różni od pokrytych łupkiem naturalnym, a jest rozwiązaniem tańszym.
Uzupełnieniem systemu są płytki okapowe i koszowe o wymiarach 60x30 cm, 40x20 cm czy 30x20 cm, z których wycina się pożądane kształty.


 
Materiały: Patrycja Kowalik EURONIT

 

 

Data dodania: 18.06.2015WŁÓKNO-CEMENT - sprawdzony materiał na dach...