Cięższe maszyny przydadzą się przy większych pracach, wymagających dużej siły nakładczej. Coraz częściej spotyka się dachy pokryte blachą szlachetną, miedzianą czy tytanowo-cynkową. Minęły już czasy, kiedy były one domeną kościołów i budynków użyteczności publicznej. Takie pokrycie to wyzwanie zarówno dla inwestora, jak i dekarza, który w tym przypadku powinien dysponować nie tylko umiejętnościami, ale także sporym zapleczem maszynowym.


Profilarki, rozwijarki i falownice to tylko nieliczne maszyny, w które każdy rozwijający się dekarz powinien inwestować, choć jest to nie lada inwestycja. Ich skomplikowana budowa oraz wysoka cena sprawiają, że nie każdy dekarz może sobie pozwolić na ich posiadanie. Można się pocieszyć tylko tym, że duże i ciężkie maszyny nie nadają się do wszystkich typów prac i często się zdarza, że w niektórych sytuacjach wymagane jest użycie narzędzi ręcznych. Ponadto duże firmy i hurtownie oferują wraz z hurtową ilością blachy wypożyczenie zestawu sprzętu do jej obróbki wraz z instruktażem obsługi. Daje to możliwość, zwłaszcza mniejszym firmom dekarskim, świadczenia usług z wykorzystaniem cięższego sprzętu. Wiele firm korzysta z tej szansy, o czym świadczy liczba szkoleń z tego zakresu, jak również wzrost sprzedaży maszyn.Specjalistyczne szkolenia dla operatorów maszyn są często dofinansowywane ze środków unijnych, co pozwala zainteresowanym na uczestnictwo w nich przy jednoczesnej minimalizacji kosztów. Również producenci tego typu sprzętu organizują bezpłatne specjalistyczne kursy dla swoich klientów w zakresie obsługi maszyn.

Klasyczne krycie blachy polega na łączeniu poszczególnych paneli w rąbek: stojący podwójny, kątowy lub leżący, w zależności od rodzaju połączenia. Niezależnie od rodzaju połączenia, wymagane jest odpowiednie przygotowanie blachy oraz wykończenie poszczególnych elementów. Do wykonywania tego typu prac nie wystarczają już narzędzia ręczne – niezbędne okazuje się wykorzystanie profesjonalnych maszyn.

Profilarki

Podstawową maszyną, niezbędną do układania blach na rąbek, jest profilarka. Za jej pomocą kształtuje się krawędzie arkusza przygotowując falc, który następnie zamyka się po zamocowaniu paneli na konstrukcji dachowej. Blacha jest przepuszczana przez maszynę, a następnie formowana za pomocą układu rolek. Standardem w markowych profilarkach jest regulowana szerokość wlotu do przygotowywania paneli o różnych szerokościach oraz możliwość wyprofilowania falcu tylko na jednej krawędzi. Ważne jest to, że dobre maszyny nie zniekształcają ani krawędzi arkusza, ani powierzchni blachy – są więc bezpieczne przy pracach z blachami patynowymi i powlekanymi.

Rozwijarki

Rozwijarki, których szerokość jest dopasowana do szerokości zwojów blachy, przydają się przy pracach z dłuższymi panelami. Sprawną współpracę między rozwijarką a profilarką gwarantuje możliwość ich zespolenia. Istotnym elementem konstrukcji obu maszyn są koła, umieszczone u podstawy obu maszyn – pozwalają one na swobodne przewożenie stanowiska pracy, nawet z zamocowanym na rozwijarce kręgiem blachy.

Profilarki do łuków

Konstrukcja dachu często wymaga profilowania krawędzi i łuków, zwłaszcza przy świetlikach i lukarnach. W takich przypadkach niezbędne jest użycie profilarki do łuków. Jej atutem jest to, że w jednym cyklu roboczym uzyskuje panel z obustronnym profilem do falcowania w krzywiźnie o promieniu minimalnym od 600 mm.

Falcownice

Ostatnim etapem prac jest zamknięcie falcu za pomocą falcownicy. Zamykają one połączenie na rąbek kątowy lub stojący zarówno na płaszczyznach, jak i łukach. Standardowa wysokość profilowania to 25 mm, ale niektóre falownice pracują w zakresie nawet do 60 mm. Warto wspomnieć w tym miejscu również o bezinwazyjnym działaniu maszyn na powierzchnię blachy – można więc prowadzić prace dachowe bez obawy o zniszczenie wykorzystanych materiałów.

Autorzy: Marek Rosiek, Anna Wojtyła-Dyjur, redakcja serwisu Dachy.org

Pełną ofertę narzędzi i maszyn dekarskich znajdą Państwo w sklepie www.dekarze.pl

Data dodania: 18.06.2015Zaciski ciesielskie i montażowe...
Palniki do pap i kolby lutownicze...
Narzędzia nowoczesne bądź unowocześnione...
Tradycyjne narzędzia dekarskie...
Profesjonalne narzędzia dekarskie...
Kosze zsypowe do gruzu...
BHP na dachu...
Za chlebem na Zachód czy bez chleba w Polsce?...
Obróbka attyki przy kładzeniu papy...
Zaciskacz kątowy w ofercie Zi-Co...
Czym obrabiać blachę?...
Mocowanie z membraną...
Płynne folie dachowe...
Publikacje Wydawnictwa Verlag Dashofer...
Ciekawa książka...