Okazuje się, że nie wszystkie supermarkety to bezduszne  i martwe hale ze stali. Sieć handlowa rozbudowuje się bardzo dynamicznie, a coraz więcej obiektów powstaje z konstrukcjami dachowymi z drewna łączonego na płytki kolczaste.   Licznie powstają niewielkie supermarkety dla osiedli i mniejszych miejscowości. Coraz więcej tego typu obiektów ma zaprojektowane konstrukcje dachów na wiązarach łączonych płytkami kolczastymi. Jedną z sieci handlowych, która zdecydowała się na takie rozwiązania w swoich sklepach jest "PLUS".
 
W październiku 2003 roku budowano ich placówkę w Bartoszycach. Konstrukcje dachową wykonywała firma "HATEK" z Pułtuska. Dzięki uprzejmości firmy możemy podziwiać zdjęcia z realizacji.
 
  Widok ustawionych dźwigarów od wewnątrz


Ciężkie i drogie kratownice stalowe zastępują lekkie i znacznie tańsze dźwigary drewniane. Dzięki starannemu i dokładnemu projektowaniu oraz wykonaniu samych dźwigarów w zakładzie prefabrykacyjnym  można w pełni wykorzystać możliwości budulca, którym jest drewno.
 
[pagebreak]

Widok konstrukcji od dołu


Łatwy i szybki montaż za pomocą żurawi pozwala zaoszczędzić sporo czasu na budowie, a stosunkowo niewielki ciężar dźwigarów nie wymaga dużych i drogich dźwigów, zupełnie wystarczające są żurawie samochodowe.

Dźwigary w trakcie montażu


Również inna sieć handlowa coraz liczniej obecna na naszym rynku, "LIDL", ma obiekty z konstrukcjami dachowymi z drewna łączonego na płytki kolczaste. Na przykład są to markety w Bydgoszczy, Lęborku i Strzegomiu.

Pocieszające jest, że i polskie firmy handlowe zaczynają doceniać to nowoczesne rozwiązanie wykorzystujące tradycyjny materiał. Firma "HATEK" w październiku 2003 roku wykonała także konstrukcję dachową na zamówienie "SPOŁEM".
 
Pozostaje mieć nadzieję, że może tą drogą prefabrykacja konstrukcji dachowej spopularyzuje się wśród budownictwa mieszkaniowego.
 
 
źródło: MITEK. www.mitek.pl

Data dodania: 18.06.2015Dach z duchem...
Braas w służbie architektury...
Perła śląskich zabytków...
Spuścizna czarnych krzyży...
Blacha z ceramiką...