Okap, to istotna część dachu. Jego rolą jest odsunięcie krawędzi dachu od ścian, które w ten sposób zabezpiecza się przed powstawaniem zacieków wodnych. Nadaje on charakteru całemu budynkowi. Jego długość jest dowolna, ale przyjmuje się, że jest to minimum 50 cm.


Fotografia obok przedstawia przykład praktycznego zastosowania trwałych, heblowanych końcówek krokwi z położonym na nich deskowaniem okapu z desek na pióro i wpust. Po umocowaniu haków do rynien, zaczyna się układanie pasma uszczelniającego, względnie twardych płyt pilśniowych. Przy pokryciu dachu twardymi płytami pilśniowymi dolny obszar pokrywa się mocno naprężoną folią, by skutecznie uszczelnić szczeliny na deskowaniu okapu. Folia po umocowaniu powinnamieć na tyle zapasu, żeby umożliwiał on prace przy późniejszym zamocowaniu rynny. W niektórych regionach używa się stożkowej laty okapowej, by położyć pierwsza dachówkę.
 

Aby umożliwić wentylację przestrzeni montuje się grzebień z tworzywa sztucznego. W tych przypadkach osłania się krokwie w części okapu. Pierwsza łata jest jednak z reguły przymocowana do krokwi za pomocą gwoździ, a pomiędzy kontrłatami umocowuje się blachę kątową z otworami, która pozwala na wentylację przestrzeni poniżej pokrycia dachu oraz przepuszczanie zbierającej się wilgoci powyżej pasma uszcelniajacego. To samo obowiązuje dla profili specjalnych z blachy ocynkowanej, które ze względu na swa formę mają jeszcze jedną zaletę - są wymienne.

Prezentowane przekroje pokazują wiele rozwiązań pomocnych przy kształtowaniu obszaru okapu zewnętrznego.

 

 

 

 

 

Materiały: Roben

Data dodania: 18.06.2015Układanie FWK w okapie dachu...