Najpierw układa się paroizolację, taśmy uszczelniające, względnie twarde płyty pilśniowe lub deskowanie. Układa się je na krokwiach od okapu do gąsiora i przymocowuje się do nich za pomocą zszywek, gwoździ oraz kontrłat. Należy zwrócić uwagę na to, żeby folia posiadała lekki zwis, by uniknąć zbyt dużych naprężeń rozciągających i związanych z tym ewentualnych uszkodzeń. Już przy ukończeniu, w tym przypadku częściowego pokrycia, osiąga się efektywną ochronę przed wpływem warunków atmosferycznych.

 

Zanim zacznie się pokrywanie dachu, należy mieć informacje dotyczące rozstawu lat koniecznego do ułożenia danego pokrycia.

 

 

 

 

 

 

Określanie długości krokwi i umocowanie lat rozpoczyna się zawsze od okapu lub wiatrownicy skrajnej ( deska szczytowa osłaniająca pokrycie dachowe). Wybiera się taki występ połaci dachu poza zarys ściany, który może później zostać dopasowany (skrócony) po dokładnym określeniu ostatecznego wymiaru przy układaniu dachówki. Po okresleniu długości i szerokości pokrycia przybija się gwoździami łaty do kontrłat.

 
Przy płaszczyznach dachu, położonych od gąsiora aż do okapu zgodnie z wymiarem ( np. kilku płaszczyznach dachu o rożnych wysokościach kalenicy) powinno się już przy planowaniu zwrócić uwagę na to, żeby wybrać odpowiednie długości krokwi. Ułatwia to prace dekarzowi, unika się niepotrzebnego cięcia, a połać dachu wygląda estetycznie. To samo obowiązuje przy szerokości pokrycia ( np. połączenia ze ścianą przy obydwu wiatrownicach ), chociaż tu konieczne jest ciecię dachówek, ponieważ w każdym wypadku zachodzi konieczność dopasowania przy ścianie. Zanim zacznie się pokrywanie dachówką, blacharz musi zakończyć swoje prace w obrębie okapu. Na przykład umocowanie rynny.

 


Materiały: Roben

 

Data dodania: 18.06.2015Montaż membrany dachowej...
Montaż i zastosowanie folii URSA ® SECO...
Łączenie zakładów membran dachowych...
Reperowanie uszkodzeń membrany...
Uszczelniające taśmy pod kontrłaty...
Styropian w izolacji dachów...