Kolejnym tematem, który poruszy nasz ekspert są dachy płaskie i ich wentylacja.

Kolejnym tematem, który chciałbym poruszyć są dachy płaskie i ich wentylacja. Dachy płaskie są rzadziej spotykanymi rozwiązaniami niż dachy kalenicowe. Mam tu na myśli budownictwo jednorodzinne, ponieważ w budownictwie przemysłowym jest wręcz odwrotnie. Są one konstruowane według żelaznych zasad, których trzeba przestrzegać.

Rozróżniamy kilka rodzajów dachów płaskich: popularny dach przemysłowy ( tj. blacha trapezowa z paroizolacją, termoizolacją i warstwą nawierzchniową ), stropodach ocieplony bądź odwrócony oraz mało popularny dach zielony. W każdym z tych dachów niezbędne jest zapewnienie dobrej wentylacji.

Pierwszy model dachu - nazwany dachem przemysłowym wymaga najmniej pracy. Składa się on z następujących części: blacha trapezowa, paroizolacja, termoizolacja oraz warstwa nawierzchniowa w postaci papy bądź jakiejś membrany EPDM lub PCV.

Dachy te są spotykane na większości dużych obiektów takich jak supermarkety czy hale magazynowe. Tam problem wentylacji w zasadzie nie występuje, ponieważ nie ma, w zasadzie, czego wentylować (mam tu na myśli płaszczyznę dachu). Jedyną wentylację, jaką spotykamy to ta od pomieszczeń wewnątrz. Chyba, że stanie się nieszczęście i podczas wykonywania prac związanych z układaniem takiego dachu, zamoknie nam termoizolacja. Wtedy konieczne jest wstawienie kominków wentylacyjnych. Najlepiej wstawić je w najwyższych punktach dachu. Pozwolą one odparować wilgoć, która nagromadziła się w wełnie mineralnej.

Inne problemy występują w przypadku dachów ocieplanych. Taki dach składa się najczęściej z płyty dachowej, betonowej, paroizolacji, termoizolacji oraz warstwy nawierzchniowej. Termoizolację można wykonać z wełny mineralnej bądź styropianu. Wiąże się to tylko z zastosowaniem odpowiednich pap. Paroizolacja może być wykonana z folii PE lub papy termozgrzewalnej - podkładowej. W zasadzie paraizolacja powinna być szczelna i nie dopuścić, aby wilgoć, naturalnie znajdująca się w betonowym stropie oraz mieszkaniu, przenikała do termoizolacji. Jednakże wiadomo z doświadczenia, że nie ma paraizolacji szczelnej w 100 %, zawsze więc jakaś para przedostanie się do ocieplenia. Aby umożliwić jej wyjście poza płaszczyznę dachu, należy podobnie jak w pierwszym przypadku wmontować w pokrycie kominki wentylacyjne. Pozwolą one na odparowanie wilgoci.

Jeszcze inna sytuacja ma miejsce w przypadku remontów dachów płaskich. Jeżeli dach jest remontowany wraz z ociepleniem, postępujemy analogicznie jak to opisałem wyżej. Lecz jeżeli upraszczamy taki remont i nie stosujemy ocieplenia, bądź takie ocieplenie jest już wmontowane w strop, należy postąpić inaczej. W takim przypadku, jako warstwę nawierzchniową trzeba zastosować papę perforowaną. Papa perforowana to nic innego jak zwykła papa termozgrzewalna, która posiada bitum nałożony pasami. Innymi słowy nie jest w całości pokryta materiałem zgrzewalnym. Co nam to daje? Zgrzewając taką papę, uzyskujemy wolne przestrzenie, w których powietrze może swobodnie przepływać i uchodzić na zewnątrz dzięki zamontowanym kominkom wentylacyjnym. Zamiast papy perforowanej można zastosować zwykłą papę termozgrzewalną, lecz zgrzewać ją "pasami" - uzyskamy ten sam efekt.

Poważnym problemem w dachach remontowanych są tzw. "purchle". To nic innego jak miejsca, w których wilgoć znalazła sobie ujście i w postaci pary wodnej wypchnęła pokrycie z papy. Podczas remontu taki purchel należy wyciąć, następnie dokładnie osuszyć i zagruntować. Będziemy wtedy mieć pewność, że po położeniu nowej papy nie pojawi się od nowa. Opisany powyżej sposób układania papy, zapobiegnie powstawaniu nowych pruchli.

Jednakże to nie koniec naszych problemów problemów z parą wodną i wentylacją dachów płaskich. W każdym z przypadków opisanych powyżej pojawia się jeszcze jeden element mogący przyprawić nas o ból głowy. Są to kominki wentylacyjne, ale nie te, które wentylują płaszczyznę dachu, lecz te od wentylacji pomieszczeń. Kominek wentylujący pomieszczenie powinien być zawsze OCIEPLONY. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ stosując takie rozwiązanie unikniemy efektu skraplania pary wodnej na ściankach kominka. Powietrze z pomieszczeń ma temperaturę wyższą od tego na zewnątrz (przynajmniej przez większą część roku) i stykając się z chłodniejszym kominkiem, skrapla się na nim para wodna. Jeżeli już do tego dojdzie to resztą zajmuje się grawitacja i woda trafia z powrotem do pomieszczeń. Jeśli wydaje się Państwu, że cieknie Wam dach cieknie dach to prawda może być zupełnie inna.

Na zakończenie mogę tylko powtórzyć jeszcze raz. Wentylacja jest jedną z najważniejszych rzeczy w dachu (oczywiście zaraz po jego szczelności), i nie przestrzegając fundamentalnych zasad można bardzo łatwo doprowadzić do tragedii. Bądźmy, więc czujni na każdym kroku i wybierajmy tylko sprawdzone firmy oraz materiały najwyższej jakości.

Autor: Mariusz Półtorak
Ekspert portalu DACHY.org

Data dodania: 14.02.2006